от admin Заваряване и технологии 0 коментари
Следващите шест съвета за поддръжка на вашия заваръчен апарат значително ще удължат живота му.
”O, не! Бренерът пак се нуждае от ремонт…”
”Oо, не! Отиде още една дюза…”
Повредите на заваръчните апарати винаги се случват в неподходящото време.
Те прекъсват работата ви и нарушават вашата ефективност.
Двете твърдения по-горе обаче са съвсем различни:
Подмяната на бренера и шлауха е е по-скъпо и времеемко от смяната на контактна дюза.
Можете дори да решите да изпратите целия бренер за ремонт, въпреки че поправката и разходите за нея не са необходими.
Контактната дюза от друга страна е евтина и лесно сменяема износваща се част. Ако заварчикът разполага с няколко наблизо, може да се наложи да прекъсне работата си за по-малко от минута.
Независимо дали имате 2 или 200 заваръчни апарата, редовната поддръжка се отплаща.
Ето шест съвета от Майкъл Андерсън за вас и вашите колеги.
Научете как лесно и ефективно да поддържате вашето заваръчно оборудване, осигурявайки по-дълъг експлоатационен живот и подобрявайки възвръщаемостта на инвестициите на вашата компания.
Периодична поддръжка:
- Удължава експлоатационния живот на вашия заваръчен апарат
- Подобрява качеството на заваряване, защото износващите се части са винаги нови
- Намалява общите разходи за износващи се части
- Минимизира риска от повреда на машината
- Нека заварчиците отговарят за апаратите
Можете да поверите на заварчиците отговорността за поддръжката на заваръчните машини, които използват:
- Направете заварчиците отговорни за подмяната на контактни дюзи, жила и други консумативи на определен заваръчен апарат. Това изисква само малко допълнително внимание от заварчика, но ще удължи експлоатационния живот на машината забележително.
2. Поддържайте жилата чисти
По време на заваряването мръсотията ще се натрупва върху стоманената шийка на жилото. Много насъбрала се мръсотия ще повлияе на подаването на тел и ще доведе до нестабилна дъга. Ето защо запазването на жилата без замърсявания е добра идея:
- Лесно се разтваря и отстранява мръсотията от жилото с помощта на компресор. Ако жилото е замърсено и сте затегнали ролките твърде силно, това може да създаде нестабилност в дъгата. Това не само довежда до износване на жилото, което трябва да бъде заменено с течение на времето, но също така има отрицателен ефект върху процеса на заваряване.
3. Заменете контактните дюзи
Контатните дюзи лесно изгарят но бързо се заменят:
- Контактната дюза е евтин консуматив, но често хората предпочитат подмяна на целия бренер.
4. Подобрете възвръщаемостта на направената инвестиция, като използвате правилния тип охлаждане
Дългите последователности на заваряване при високи амперажи увеличават риска от прегряване, а прегряването износва заваръчния апарат. Ето защо трябва внимателно да прецените дали да инвестирате във водно или въздушно охлаждане на вашия заваръчен апарат:
- Ако заварявате при относително ниска сила на тока за относително кратко време, въздушното охлаждане може да е достатъчно. Ако от друга страна заварявате дълго време с висока сила на тока, може да се наложи водно охлаждане, тъй като има най-голям охлаждащ ефект. Правилното охлаждане помага за поддържането на горелката и шлауха, контактните дюзи и жилата. Удължава експлоатационния живот на машината и увеличава възвръщаемостта на инвестицията на компанията.
5. Актуализирайте софтуера на апарата
Редовната актуализация на софтуера е лесен начин за защита на вашата заваръчна машина и вашата инвестиция в бъдеще:
- Актуализациите подобряват производителността на заваръчния апарат, правят го по-бърз, по-точен или по-лесен за ползване. Апаратът следва технологичното развитие и остава поддържан. Изтеглянето на софтуер е лесно – просто следвайте указанията на уебсайта.
6. Възползвайте се от споразумение за сервиз
Ако искате да се възползвате максимално от вашия заваръчен апарат, можете да се възползвате от споразумение за сервиз, което повечето оторизирани сервизни партньори предлагат. Той осигурява редовна поддръжка и актуализация на софтуера:
- Повечето заваръчни апарати трябва да бъдат валидирани веднъж годишно, а проверките в сервиз могат да се извършват едновременно. Редовните сервизни прегледи намаляват риска от повреди.
Add a Comment