от admin Заваряване и технологии 0 коментари
През 2020 година производителят на заваръчни апарати Migatronic отпразнува своя златен юбилей. Компанията е основана през 1970 година в градчето Fjerritslev, Северна Дания.
От 1987 г. Ове Годиксен работи в сервиза на Migatronic, а през годините опитният сервизен техник е изградил и ремонтирал заваръчни машини с всякакви размери и форми.
По този начин той има задълбочени познания за развитието на заваръчната технология през годните и въпреки че технологията е направила няколко огромни скока, старите заваръчни апарати все още имат своето място, казва той.
58-годишният Ове Годиксен започва кариерата си като автомобилен механик през 1977 г. в стария сервиз на BP във Fjerritslev. По това време той само е чувал за двамата предприемачи, Ричард Хааструп и Йорн Родбро, които по това време експериментират със заваръчна техника в мазе в съседния град Бондеруп.
И двамата работят за местния механик, където един ден пристига продавач от Bach & Uhrenfeldt, който иска да им продаде заваръчен апарат. Но те мислят, че лесно могат сами да направят такава машина. 14 дни по-късно продавачът отново идва, а Хааструп и Родбро му показват своя заваръчен апарат. Той привлича интереса на търговеца, който решава да пробва да го продаде, разказва Ове Годиксен за старта на Migatronic пред изданието Jernindustri.dk. Той разкрива и откъде идва характерният зелен цвят на апаратите:
– Както много други стартиращи компании, Migatronic – или Haastrup & Rødbro, както се наричаше по онова време – първоначално не разполагаха с толкова пари в ръцете си. Следователно те са боядисали заваръчните апарати с боя, получена от Fjerritslev Maskinforretning, която по онова време е продавала зелени на цвят трактори Deutz. Така цветът и на заваръчната техника става зелен.
През 1987 г. самият Ове е нает от далновидната група и до днес той все още работи в сервиза на Migatronic във Fjerritslev.
Там, преди 33 години, започва да произвежда популярния заваръчен апарат AutoMig, който се изнася на чужди пазари както под собствената марка на Migatronic, така и под марката на автомобилопроизводители.
– По това време ние произвеждахме масово стандартни апарати, до 2500 машини на поръчка. Те бяха продавани на производители на автомобили във всички краища на света от Швеция и Германия до САЩ, разказва той и обяснява, че поръчките са започнали да намаляват през годините заради високото качество и дълготрайността на машините:
– AutoMig е добър, старомоден заваръчен апарат. Те много рядко се чупят и това очевидно е повлияло на допълнителните продажби по това време. Все още ги срещаме и до днес, когато идват на сервиз. Няколко частни и професионални заварчици все още използват AutoMig, така че все още има живот в старите заваръчни машини.
Според Ове Годиксен, производителите на заваръчна техника в началото на 90-те години започват да се фокусират върху разработването на нови технологии. Това важи особено за инверторната технология, която първоначално е изобретена през 80-те години и оттогава е разработена и усъвършенствана.
– С развитието на инверторната система заваръчната индустрия направи голям скок. Заваръчен апарат, който преди тежеше от 80 до 100 килограма, сега значително намалява до около 20 килограма. Технологията просто се подобряваше и след това последваха преносими TIG машини, DC машини и т.н.
Те обаче не са съпоставими със съвременните апарати, при които според Ове Годиксен непрекъснато се разработват нови технологии за заваряване, които помагат за автоматизиране на металопреработвателната и машинната индустрия.
– Може да бъде предизвикателство да поправите софтуерно базирана машина, тъй като не винаги можем да влезем и да измерим къде е възникнала грешка. За щастие в Migatronic имаме много опитни хора, които винаги са готови да ни помогнат, ако софтуерът дава проблем. Освен това често ни изпращат на курсове, така че постоянно сме в крак с най-новите технологии, казва той и посочва, че вижда цифровизацията като необходимост:
– Автоматизацията и по-високата ефективност са предпоставка, за да можем в Дания да се конкурираме с чуждестранните пазари – особено Китай и Индия. Така че, въпреки че понякога може да е трудно да се справим, цифровизацията и автоматизацията определено са към по-добро, казва Ове Годиксен.
Add a Comment